• PZO przyroda

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY klasa IV

1. Ocena ucznia powinna być oceną wspierającą w osiąganiu celów, motywującą ucznia do dalszej pracy i diagnozującą jego osiągnięcia. Obszary aktywności ucznia podlegające ocenie:

· Wiadomości: - uczeń zna i rozumie zależności występujące w przyrodzie

- charakteryzuje poziomy życia

- wskazuje i ocenia zmiany w środowisku pod wpływem działalności człowieka

- zna podstawowe pojęcia biologiczne

- opisuje budowę i czynności życiowe organizmów żywych

- zna zasady zdrowego stylu życia

· Umiejętności: - rozumie podstawowe pojęcia biologiczne

- orientuje się na mapie i w terenie

- obserwuje i opisuje środowisko przyrodnicze i zjawiska w nim zachodzące

- wykonuje proste doświadczenia i interpretuje ich wyniki

- samodzielnie dociera do różnych źródeł informacji

- przedstawia na forum klasy wyniki swojej pracy

· Postawy: - postawy proekologiczne i prozdrowotne

- odpowiedzialnego działania na rzecz środowiska

- zaangażowania podczas pracy lekcyjnej

- aktywnego udziału w konkursach przyrodniczych

1. Formy aktywności uczniów podlegające ocenie:

· Prace pisemne – sprawdziany i kartkówki

· Odpowiedzi ustne

· Prace domowe

· Prowadzenie zeszytu przedmiotowego i ćwiczeń

· Dodatkowe pomoce potrzebne do lekcji

· Praca w grupach

· Prace długoterminowe – albumy, zielniki, plakaty, prezentacje itp.

· Aktywność w czasie lekcji i działalność pozalekcyjna – konkursy, kółka, organizacje proekologiczne, udział w akcjach ekologicznych itp.

Aktywność pozalekcyjna wpływająca na podwyższenie oceny:

· Sukcesy w konkursach przyrodniczych i ekologicznych

· Działalność w kołach zainteresowań

1. Zasady oceniania:

· Każdy uczeń jest oceniany systematycznie, zgodnie z zasadami sprawiedliwości.

· Wszystkie oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców.

· Sprawdziany w formie testowej przeprowadzane są po zakończeniu każdego działu.

· Nauczyciel zapowiada sprawdziany co najmniej tydzień wcześniej, a oddaje je poprawione w ciągu najpóźniej dwóch tygodni.

· Uczeń, który uzyskał ze sprawdzianu ocenę niedostateczną, dopuszczającą może ją poprawiać (ocenę niedostateczną poprawia obowiązkowo) w terminie uzgodnionym z nauczycielem. Ocena z poprawy wpisywana jest do dziennika przy pierwotnej ocenie ze sprawdzianu.

· W przypadku nieobecności ucznia na sprawdzianie pisemnym ma on obowiązek napisania go w terminie ustalonym z nauczycielem.

· Sprawdziany oceniane są punktowo, a następnie przeliczane na skalę procentową odpowiadającą poszczególnym ocenom:

100% -96%  ocena celująca

95% – 86%  ocena bardzo dobra

85% – 70% – ocena dobra

69% – 50% – ocena dostateczna

49% – 31% – ocena dopuszczająca

30% – 0% – ocena niedostateczna

· Uczeń może 2 razy w semestrze zgłosić nieprzygotowanie do lekcji bez podania przyczyny (nie dotyczy zapowiedzianych sprawdzianów).

· Uczeń za nieprzygotowanie do lekcji (brak zeszytu ćwiczeń, zeszytu przedmiotowego) oraz brak pracy domowej otrzymuje „ -”, trzy „-” skutkują otrzymaniem oceny niedostatecznej.

· Aktywność na lekcjach nagradzana jest „+”. Za każde 3 zgromadzone„+” uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą.

· Ocenę z bieżących tematów ( do 2-3 lekcji wstecz) uzyskuje uczeń z krótkich kartkówek i odpowiedzi ustnych. Kartkówki nie muszą być zapowiadane.

· Uczeń ma prawo uzyskać ocenę z dodatkowych zadań i prac długoterminowych przydzielanych przez nauczyciela (np. referat, album, plakat, doświadczenie, model, pomoce do lekcji) oraz wyższą ocenę semestralną z tytułu bardzo dobrych wyników w konkursach przyrodniczych na różnym szczeblu.

· Uczeń ma obowiązek prowadzenia zeszytu ćwiczeń i zeszytu przedmiotowego

Uczeń nieobecny na lekcji ma obowiązek uzupełnić przerobiony zakres materiału, zadania w zeszycie ćwiczeń, notatki w zeszycie i odrobić zadania domowe.

· Uczeń mający kłopoty w nauce może zgłosić się do nauczyciela z prośbą dodatkową pomoc. Jej forma ustalana jest na bieżąco, wspólnie z uczniem. Mogą to być: - dodatkowe konsultacje (po uzgodnieniu z nauczycielem), - prace ułatwiające i przybliżające zrozumienie problemu, - pomoc koleżeńska, - ścisła współpraca z rodzicami.

1. Ocenianie śródroczne i roczne:

Ocena semestralna i roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. O ocenie decydują:

· oceny samodzielnej pracy ucznia (sprawdziany, testy, kartkówki, wypowiedzi ustne, prace domowe, zadania w zeszycie ćwiczeń, prace praktyczne),

· oceny wspomagające (aktywność na lekcji, prace dodatkowe, udział w zajęciach pozalekcyjnych, konkursach).

1. Dostosowania PSO z przyrody do możliwości uczniów ze specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi:
        • Uczniowie posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się oraz uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego są oceniani z uwzględnieniem zaleceń poradni.
        • Nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia posiadającego opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się.
        • W stosunku do wszystkich uczniów posiadających dysfunkcję zastosowane zostaną zasady wzmacniania poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa, motywowania do pracy i doceniania małych sukcesów.

Opracowała: Anita Kempkowska