Nowy plan lekcji znajdziecie w zakładce po lewej stronie.
UWAGA - NOWY PLAN LEKCJI
Bohaterowie bajek i baśni
Nasi uczniowie nie tylko lubią bajki, ale również doskonale znają ich bohaterów. W tym dniu uczniowie oddziału przedszkolnego zamieniły się w bajkowych bohaterów.
Na szkolnym korytarzu pojawiły się barwne postaci ze znanych bajek i baśni. Wyobraźnia dzieci i pomoc rodziców w przygotowaniu strojów sprawiły, że rozpoznanie niektórych uczniów było bardzo trudne.
Punktem kulminacyjnym tego wyjątkowego dnia był udział w konkursach i quizach wymagających wykazania się doskonałą znajomością tych znanych i mniej znanych bajek i baśni. Pani Joanna Górzewska - pedagog szkolny, przeczytała wszystkim zebranym ciekawą i pouczającą bajkę o przygodach księcia i kotka. Po wysłuchaniu bajki przyszła kolej na zabawy.
Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, którzy wraz z wychowawczynią, Panią Anną Cichowską, dziękują rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu tego święta.
WIELKI BAL KARNAWAŁOWY
Dnia 30.01.2014 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy przygotowany przez Samorząd Szkolny pod opieką pani Pauliny Domżalskiej. Na balu można było spotkać: wróżki, piratów, królewny, czarownice, kotki, tygryska, marchewkę, Boba Robo-kopa, Zorro, bobasa, pielęgniarkę, góralkę, lekarza, rycerza, bandytę czterorękiego, spardejmena i wiele innych postaci. Można stwierdzić, iż wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się, aby ich przebranie wzbudziło zainteresowanie komisji. Komisja w składzie: pani Paulina Domżalska, pani Alicja Jankowska i przewodnicząca samorządu szkolnego Dominika Marchlewicz miały nie lada problem, aby docenić wszystkich i wybrać: najśmieszniejsze, najstraszniejsze i najbardziej pracochłonne przebranie. Podczas balu przeprowadzane były konkursy: taniec na gazecie, z balonem, wokół krzesełek, solo i na najzabawniejszy makijaż. We wszystkich konkursach komisja wyłoniła zwycięzców.
Każdy z przebierańców otrzymał nagrodę. Ogromne zaangażowanie w przygotowanie balu wykazała przewodnicząca samorządu szkolnego Dominika Marchlewicz.
ELIMINACJE POWIATOWEGO FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK W Brodnicy
29 stycznia 2014 r. o godz. 9.00 w BDK- u odbyły się eliminacje rejonowe. Do konkursu przystąpili uczniowie klas IV – VI. Jury zakwalifikowało 6 uczestników, ale na konkurs do Brodnicy pojechały 4 osoby:
- Dominika Marchlewicz z klasy piątej
- Milena Mergel z klasy szóstej
- Izabela Frahs z klasy piątej
- Zuzanna Sarnowska z klasy piątej
Pomyślnie etap rejonowy przeszły:
- Dominika Marchlewicz z klasy piątej
- Milena Mergel z klasy szóstej
Dziewczynki będą reprezentowały naszą szkołę podczas
Finału XVI FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK,
który odbędzie się 31 stycznia 2014 r. o godz. 9.00 również w BDK-u.
Zebranie z rodzicami
Zebranie z rodzicami odbędzie się w piątek 31 stycznia 2014 r. o godzinie 13.30.
Wiwat babcia, wiwat dziadek!
Dla kogo wierszyk, I życzenia od dzieci?
Już wiecie? Oczywiście!
Dla wszystkich Babć i Dziadków
Na świecie.Uczniowie naszej szkoły 22 stycznia 2014 roku świętowali Dzień Babci i Dziadka. Z tej to okazji zaprosili seniorów na przedstawienie przygotowane dla nich. Jak zwykle nie zawiedli i nadzwyczaj licznie przybyli do naszej szkoły, za co serdecznie im dziękujemy. Stremowana, ale szczęśliwa zerówka pod okiem pani Anny Cichowskiej recytowała wiersze, śpiewała piosenki i tańczyła. Uczniowie klasy pierwszej, przygotowani przez panią Marię Urbańską; prezentowali się również wspaniale. Swoje wiersze i piosenki prezentowała klasa druga, przygotowana przez panią Alicję Jankowską. Także uczniowie klasy trzeciej, przygotowani przez panią Grażynę Beszczyńską recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Natomiast uczennice klasy czwartej, pod okiem pani Anny Stajszczak zagrały na fletach „Sto lat”. Następnie dyrektor szkoły zaprosił seniorów na kawę i ciasto.
Rady psychologa w Szkole Podstawowej w Wielkim Leźnie
„Jednie prawdziwy człowiek, zauważy potrzeby innego człowieka,
Jedynie człowiek wielkiego serca, wyciągnie doń pomocną dłoń”.W dniu 20 stycznia 2014r. w Szkole Podstawowej w Wielkim Leźnie odbyło się spotkanie dla rodziców z udziałem Pani psycholog Ewy Kupczyk- pracownika Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Brodnicy.
Tematem spotkania była nadpobudliwość psychoruchowa, która jest zjawiskiem często spotykanym u dzieci w różnych okresach ich rozwoju. Jest to problem bardzo istotny, gdyż liczba dzieci nadpobudliwych stale wzrasta i uchodzi do rangi współczesnego problemu wychowawczego. Problem ten dotyczy nie tylko psychologów, ale również nauczycieli i rodziców, gdyż oni spędzają z dzieckiem najwięcej czasu w ciągu dnia. Pani psycholog w rzeczowy sposób przedstawiła trudności na jakie napotyka dziecko nadpobudliwe w codziennym życiu i pokazała jak zrozumieć jego zachowanie.
W imieniu rodziców, nauczycieli oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie dziękujemy Pani psycholog za pomoc i duże zaangażowanie społeczne oraz życzliwość okazaną naszej placówce.
AKCJA CHARYTATYWNA „GÓRA GROSZA”
Kolejny już raz Szkoła Podstawowa w Wielkim Leźnie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra grosza” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.
W szkole utworzony został Komitet Organizacyjny w składzie: Dominika Marchlewicz, Patrycja Dam, Kinga Zabłońska i Jakub Bieńkowski oraz Pani Paulina Domżalska – opiekun akcji. Każda klasa przez miesiąc zbierała monety do swoich puszek. Następnie, na początku stycznia, pieniądze z wszystkich klas zostały zebrane i policzone. Ogólna kwota jaką udało się zebrać w naszej szkole to 78,55 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Uświadomiła ona uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki akcjom takim jak „Góra grosza” dzieci poznają, czym jest wolontariat, uczą się właściwych postaw i otwartości na cudze nieszczęście.
Zapraszamy na
BAL KARNAWAŁOWY
który odbędzie się
30 stycznia 2014 roku
na dwóch ostatnich lekcjach.
W programie:
- dyskoteka
- konkursy w kategoriach:
- najśmieszniejsze przebranie,
- najlepsze przebranie za postać z bajki lub filmu,
- najlepszy makijaż,
- najbardziej dopracowane przebranie,
- najstraszniejsze przebranie.
- zabawy i konkursy z nagrodami.
Organizatorzy:
Zarząd Samorządu Uczniowskiego
SPOTKANIE DLA RODZICÓW
Dnia 20 stycznia 2014r. o 13.30 odbędzie się spotkanie dla rodziców nt. " Czy moje dziecko jest nadpobudliwe, czy tylko żywe?" z udziałem psycholog p. Ewy Kupczyk.
Wszystkich rodziców zaprasza pedagog szkolny A. Górzewska
XVI FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK
Dnia 10 stycznia 2014 r. odbyły się eliminacje szkolnego etapu Festiwalu Kolęd i Pastorałek.
W jury zasiadał absolwent Akademii Muzycznej mgr Łukasz Rosiak Do konkursu przystąpili uczniowie klas IV – VI. Spośród 18 uczniów, jury zakwalifikowało 6 uczestników:
- Dominikę Marchlewicz z klasy piątej
- Elżbietę Otrębę z klasy piątej
- Milenę Mergel z klasy szóstej
- Izabelę Frahs z klasy piątej
- Dominkę Knuth z klasy czwartej
- Zuzannę Sarnowską z klasy piątej
Wyżej wymienione uczennice przeszły etap szkolny i będą brały udział w eliminacjach rejonowych w Brodnicy 29 stycznia 2014 r. o godz. 9.00 w BDK-u.
Jeśli przejdą pomyślnie etap rejonowy, będą reprezentowały naszą szkołę podczas Finału XVI FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK , który odbędzie się 31 stycznia 2014 r. o godz. 9.00 również w BDK-u.
Dokarmiamy ptaki
We współpracy z Górznieńsko-Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym nasza szkoła rozpoczęła akcję dokarmiania ptaków.
Celem tego zajęcia jest: uświadomienie konieczności dokarmiania ptaków w okresie
zimy oraz rozpoznawanie i nazywanie niektórych gatunków ptaków.
Do tego zajęcia dzieci zaczęły przygotowywać się wcześniej. Wspólnie z rodzicami w domu wykonywały karmniki dla ptaków, natomiast 2 karmniki szkoła otrzymała od parku krajobrazowego. Po wyjściu do ogrodu szkolnego dzieci przy pomocy pana konserwatora zamontowały karmniki, nasypały do nich nasion. Teraz w ciszy mogą obserwować ptaki, które przylatują do ptasiej stołówki. Swoje obserwacje uczniowie zapisują w dzienniku obserwacji.
Akcje dokarmiania ptaków dzieci rozpoczęły w grudniu. Zakończenie akcji nastąpi po zniknięciu ostatniego śniegu.
Koordynatorem akcji jest pani Alicja Ziętarska.
Zdjęcia obserwacji ptaków w naszej galerii.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
życzymy, nadziei co wszystko przetrzyma,
własnego skrawka nieba,
zadumy nad płomieniem świecy,
filiżanki dobrej, pachnącej kawy ,
muzyki co duszę leczy , odpoczynku,
zwolnienia oddechu,
nabrania dystansu do tego co wokół,
pięknej kolędy i szczęścia w Nowym Roku
Uczniowie i Rada Pedagogiczna
Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie
Konkurs na kartkę świąteczną
Dnia 20 grudnia 2013 r. został rozstrzygnięty konkurs na kartkę świąteczną. Prace były wykonane w różnych technikach, najczęściej mieszanych. Te najpiękniejsze zostały wysłane do osób
i instytucji zaprzyjaźnionych z naszą szkołą.
Wyróżniono karki następujących uczniów:
- Izy Frahs
- Zuzi Sarnowskiej
- Dominiki Marchlewicz
- Martyny Frahs
- Mateusza Szulca
- Kamili Chrapińskiej
Na uwagę zasługują również kartki:
- Alicji Cześnik
- Iwonki Błażejewskiej
- Michała Nowińskiego
- Eli Otręby
- Kingi Zabłońskiej
- Marcina Lewandowskiego
- Karoliny Gross
- Martyny Beszczyńskiej
- Mileny Mergel
Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki.
„Mikołajkowy Turniej Szachowy”
W dniu 30 listopada 2013 roku odbył się w Nowym Mieście Lubawskim „Mikołajkowy Turniej Szachowy” dla dzieci i młodzieży. Wzięło w nim udział 70 miłośników królewskiej gry.
Szkołę Podstawową w Wielkim Leźnie reprezentowali:
Otręba Elżbieta i Nowiński Michał z klasy V , Lewandowski Marcin z klasy VI , Nowiński Krzysztof i Otręba Łukasz z klasy II , Knuth Dominika z klasy IV oraz Otręba Bartłomiej z III klasy Gimnazjum.
Każdy gracz otrzymał paczkę od Mikołaja.
Najwyższe lokaty – 4 miejsce Łukasz i Elżbieta Otręba. Marcin Lewandowski zdobył 5 pkt. i zajął 7 miejsce na 14 startujących. Elżbieta Otręba zdobyła tyle samo punktów co zawodniczka, która zajęła drugie miejsce. W przyszłym roku może będzie miała więcej szczęścia, które w szachach jest też potrzebne. Można mieć przewagę punktową na szachownicy i przegrać na czas.
Kółko wędkarskie ma nowy sprzęt
Kółko sportowo - wędkarskie mimo swojej krótkiej działalności może się cieszyć hojnością Wiceprezesa Okręgu PZW w Toruniu ds. Gospodarki Rybacko-Wędkarskiej p.W.Hołubka. Młodzi wędkarze otrzymali wędki z osprzętem, których brakowało do pełnej realizacji zamierzeń i celów kółka. Za troskę i wrażliwość składamy serdeczne podziękowania.
WIZYTA SAPERÓW
W czwartek 12 grudnia naszą szkolę odwiedzili saperzy z 3 BATALIONU DROGOWO-MOSTOWEGO.
Takiej ciszy w trakcie prelekcji już dawno nie było. Była to niewątpliwa zasługa prowadzących, czyli starszego sierżanta Mariusza Przesmyckiego i starszego szeregowego Wojciecha Warnela. Poza tym już sam mundur i postawa gości wzbudzały respekt i podziw, zwłaszcza w oczach chłopców.
Tematem prelekcji było: Właściwe postępowanie w przypadku zetknięcia z niewybuchami. Żołnierze szczegółowo omówili zasady prawidłowego zachowania w sytuacji natrafienia na pozostałości wojenne w postaci niewybuchów i niewypałów. Zaproszeni goście przygotowali dla uczniów ciekawą prezentację, pokazali dzieciom rozbrojone granaty, pociski, naboje artyleryjskie i karabinowe, itp. Omówili, jak mogą one wyglądać po wieloletnim pobycie w ziemi, oklejone gliną, piaskiem, często zardzewiałe. Żołnierze przestrzegali uczniów przed dotykaniem, podnoszeniem, odkopywaniem, przenoszeniem, wrzucaniem do ogniska lub rowów. Tylko specjaliści - saperzy mogą je przenosić, przewozić i rozbrajać lub detonować, stosując się do ścisłych procedur wojskowych.
Goście zaprezentowali również działanie różnego typu wykrywaczy metalu. Przedstawili także prezentację działań saperskich oraz sprzętu wojskowego.
Dużą atrakcją spotkania była możliwość zobaczenia stroju, oraz możliwość przymierzenia kamizelki saperskiej. Żołnierze cierpliwie pomagali ją założyć kolejnym ochotnikom. Dzieci szybko się przekonały, że sam jej ciężar wymaga dużego wysiłku.
Taką prelekcję i takich gości uczniowie z pewnością długo będą wspominali.
Zdjęcia z wizyty w naszej galerii.
MIKOŁAJKI
Wielka radość, pomimo silnego wiatru i sypiącego śniegu 6 grudnia 2013 roku odwiedził naszych uczniów Mikołaj. Przybył ze swoim małym pomocnikiem – elfem. Przyniósł dla wszystkich prezenty. Pamiętał także o dzieciach, które jeszcze nie chodzą do szkoły. Uradowane i przejęte wizytą Mikołaja dzieci, śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Obiecały Mikołajowi, że będą się sumiennie uczyć, będą grzeczne i zapraszały go do szkoły za rok.
Dyrektor i Rada Pedagogiczna dziękuje Radzie Rodziców za zaangażowanie w organizację mikołajek.
NASZA SZKOŁA WYRÓŻNIONA PRZEZ MYŚLIWYCH
Szkoła Podstawowa w Wielkim Leźnie została doceniona przez Okręgową Radę łowiecką i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu.
Szkoła oraz Pani Alicja Ziętarska zostali docenieni za duży wkład pracy i niezmiernie aktywne zaangażowanie w roku szkolnym 2012/2013 w realizacji Programu Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej " MYŚLIWI - DZIECIOM, DZIECI-ZWIERZĘTOM" pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego.
W nagrodę Szkoła otrzymała profesjonalną lornetkę, która będzie bardzo pomocna w obserwacjach przyrodniczych.
AKCJA DLA MIKOŁAJA
Nasza szkoła brała udział w akcji organizowanej przez CARITAS Diecezji Toruńskiej „Warto być bohaterem”. Zbieraliśmy pieniądze dla Mikołaja, który ma trzy lata i poważną wadę serduszka. Potrzebne są środki na operację w Niemczech, która uratuje mu życie. Dzięki zaangażowaniu wszystkich udało nam się zebrać trzysta dwadzieścia złotych.
Archiwum Aktualności