Dnia 01. 10. 2015r. młodsze dzieci z naszej szkoły pojechały do Brodnicy na spektakl pt; Brzechwolandia. W przedstawieniu udział wzięli: uczniowie oddziału zerowego, klasa I, II i III. Przedstawienie było bardzo interesujące dzieci z uwagą słuchały prezentowanych wierszy i piosenek. Wszystkie przedstawione utwory napisane zostały przez Jana Brzechwę. Zaprezentowane zostały między innymi: Samochwała, Kłamczucha czy Leń. Było głośno, kolorowo i wesoło! Dzieci wspaniale się bawiły a wraz z nimi opiekunowie: Anna Cichowska, Anna Ottka, Grażyna Beszczyńska i Maria Urbańska
Podróż do krainy fantazji czyli Brzechwolandia
Zbieraj plastikowe nakrętki i pomóż chorym dzieciom!
Nasza ubiegłoroczna akcja zbierania plastikowych nakrętek spotkała się z dużym odzewem. Wielkie dzięki! Kontynuujemy akcję – będzie ona trwała przez cały rok szkolny. Zebrane nakrętki zostaną przeznaczone na pomoc konkretnemu dziecku, które potrzebuje pomocy. Akcję prowadzi pani Maria Urbańska – opiekun Szkolnego Koła PCK.
Klasa II w Gospodarstwie Agroturystycznym.
23 września był wspaniałym dniem dla uczniów klasy II. Tego pierwszego jesiennego dnia była ładna pogoda i dodatkowo wyjazd do Gospodarstwa Agroturystycznego „ Pod Kasztanem”, państwa Miąskowskich.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od warsztatu stolarskiego, w którym tata Kacpra zademonstrował działanie wszystkich urządzeń. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali jak wykonuje się prace w drewnie przy produkcji drzwi. Każdy mógł pod okiem fachowca osobiście spróbować wiercenia i szlifowania. Następnie pani Katarzyna oprowadziła nas po całym terenie i opowiedziała na czym polega prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego. Dzieci mogły korzystać z placu zabaw, niektórzy próbowali grać w bilard. Największą jednak atrakcją była zabawa nad jeziorem gdzie dzieci grały w piłkę, biegały, jeździły rowerem i traktorkiem oraz podziwiały z pomostu piękne widoki okolicy.
Zabawy na świeżym powietrzu wzmagają apetyt dlatego nie obyło się bez ogniska w którym pieczono kiełbaski i chleb. Gospodyni poczęstowała nas również pysznym ciastem. Czas upłynął bardzo szybko. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, a po wycieczce pozostaną nam miłe wspomnienia.
zdjęcia w galerii
PRZY NASZEJ SZKOLE POSADZONO SAD
W Wielkim Leźnie i Brzoziu zrealizowano dwie interesujące inicjatywy. Przy miejscowych szkołach powstały dwa sady, pomyślane jako miejsce starych, tradycyjnych odmian drzew i krzewów owocowych.
Co warto pozostawić po sobie? Można rzucić pomysł i go wykonać, można wspomóc materialnie pewien projekt, można wesprzeć w inny, rozmaity sposób. Do projektu zaproszeni zostali przedstawiciele Fundacji Gaja z Łodzi zajmującej się edukacją na rzecz zrównoważonego rozwoju, wójt gminy Brzozie Bogusław Błaszkiewicz, Mieczysław Babalski, twórca gospodarstw ekologicznych w Polsce, oraz młodzież gimnazjalna ze szkół w Brzoziu i Wielkim Leźnie. Życzliwy sponsor – MasterCard – rzucił pomysł. Trafił na dobry grunt!
Postanowiono założyć sad z tradycyjnymi, historycznymi odmianami drzew i krzewów. A więc powrót do korzeni – powrót do nazw znanych niegdyś, dziś już zapomnianych. – Kształt sadu również pozostał zgodny z tradycją. Miejsca przy szkołach zaproponował wójt gminy Brzozie jako że to młodzież będzie opiekowała się sadem, pielęgnowała drzewa, korzystała z dobrodziejstw sadu – mówi Mieczysław Babalski.
Wspomnijmy zatem, że wśród drzew owocowych zasadzonych – było ich blisko 200 – znalazły się takie odmiany jabłek jak szara reneta, złota reneta, papierówka, koksa pomarańczowa, żelaźniak, kosztela oraz grabsztynek, stara pruska odmiana jabłoni. Zasadzono też gruszę klapsę, czereśnię biało-różową a z krzewów dereń, morwę, wiśnię omszoną, jarzębino gruszkę.
W przeddzień jesieni wszyscy uczestnicy akcji wykonali znakomitą robotę. Do sadów w Brzoziu i Wielkim Leźnie zaglądać będziemy przynajmniej kilka razy w roku. Podobnie jak Mieczysław Babalski, który zadeklarował doradztwo w zakresie pielęgnacji i ochrony drzewostanu i kompozycji sadu.
Źrodło: http://brzozie.pl/jesien-z-mastercard-na-horyzoncie/
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO !!!
Dnia 16.09.2015r przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą. Kandydaci rozwieszali plakaty ze swoimi propozycjami działań, które miały zachęcić uczniów do głosowania na nich.
Najwięcej głosów otrzymał Hubert Siedlikowski, który został Przewodniczącym Samorządu, Alicja Cześnik- zastępcą. W skład samorządu weszli również Dominik Warlikowski oraz Marta Lewandowska.
Gratulujemy!
OGŁOSZENIE
Dnia 6 października 2015 przyjeżdża do naszej szkoły grupa „Rekonstrukto”. Grupa ta organizuje pokazy rycerskie pod hasłem: Życie i Kultura w Średniowieczu. W programie:
- żywa lekcja historii,
- interesujące opowieści i legendy,
- przegląd rycerskiego ekwipunku i uzbrojenia,
- zapierające dech w piersiach pojedynki,
- pasowanie na rycerza,
- próba sił – próba ciężkiego miecza,
- turniej rycerski,
- prawo w średniowieczu – zakuwanie w dyby,
- moda i obyczaje średniowiecza,
- kolekcja rekwizytów,
- przeżycie, które na długi czas zostaje w pamięci każdego widza.
Cena pokazu 4 zł. Proszę wpłacać do Wychowawcy.
TERMINY KURATORYJNYCH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
ETAP SZKOLNY
matematyka - 8 października 2015r.
przyroda - 9 października 2015r
j. polski - 16 października 2015r.
j. angielski 19 października 2015r.
Do końca września głosujemy na WIELKIE LEŹNO w akcji „Aktywne przejścia dla pieszych”.
Ruszył ogólnopolski konkurs dla samorządów „Aktywne przejścia dla pieszych”, którego inicjatorem jest Fundacja PZU. Nagrodą w nim jest wyposażenie niebezpiecznych przejść dla pieszych w rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo użytkowników. Konkurs jest częścią kampanii „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”.
Gmina Brzozie zgłosiła do konkursu przejście dla pieszych przy szkole w Wielkim Leźnie.
W sumie, w ramach kampanii „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” zmodernizowanych zostanie 20 przejść dla pieszych. Aby oddać głos, wystarczy wejść na stronę www.stopwariatom.pl i wyszukać miejscowość Wielkie Leźno. Głosować można bez ograniczeń, co minutę.
Źródło: pzu.pl, www.powiatbrodnicki.pl, brzozie.pl
Rusza akcja ,,Starsi - młodszym''
Rusza akcja ,,Starsi - młodszym''
W ramach tej akcji uczniowie ze starszych klas czytają bajki
młodszym dzieciom.
Pomysł zrodził się z potrzeby płynnego czytania wśród dzieci.
W chwili gdy komputery i telewizory zaczęły święcić triumfy czytanie straciło na wartości. Trzeba w dziecku zaszczepić miłość do książek. Jak już ,,połknie haczyk''
to szybko się go nie pozbędzie.
Niestety w większości przypadków rodzice nie mają czasu, aby poświęcić dziecku czas i ćwiczyć z nim czytanie. Więc czasami, nawet jeśli dziecko jest zainteresowane czytaniem, to brak zaangażowania się rodzica w proces czytania zniechęci dziecko do podejmowania dalszych, samotnych prób.
Rodzice muszą zdać sobie sprawę z tego, że umiejętność płynnego czytania jest równie ważna jak samo czytanie.
Błędy jakie się popełnia podczas czytania powinny być od razu wychwytywane.
Nie pozwólmy, aby stały się nawykami. Rodzice mogą zrobić wiele, aby pomóc dziecku w nauce płynnego czytania.
Twoje dziecko czyta na głos.
W ten sposób będziesz w stanie nazwać i zidentyfikować błędy, jakie popełnia. Jeśli dziecko ma problemy z wymawianiem niektórych wyrazów, zwróć mu na to uwagę i popraw. Zachęć dziecko do wzbogacania zasobu słów. Chwal za każdym razem, gdy dziecko będzie używało nowych słów w rozmowie.
Czytaj swojemu dziecku codziennie.
Regularne czytanie dziecku na głos zwiększy jego umiejętności w wypowiadaniu się, wzbogaci jego słownictwo i zainteresowanie książkami.
Otaczaj dziecko książkami.
Dzieci z natury są ciekawskie, a kolorowe, ilustrowane książeczki na pewno przyciągną ich uwagę. Na początku będą pewnie tylko przeglądać obrazki, ale z czasem staną się ciekawe o czym traktuje tekst, aż w końcu będą chciały same czytać. Dostęp do książek czy gazet ułatwi Twojemu dziecku znalezienie zajęcia w pochmurny dzień lub po prostu w wolnej chwili.
Odwiedź z dzieckiem bibliotekę.
Wypożyczajcie razem nowe książki. Sprawdź jaka tematyka najbardziej interesuje Twoje dziecko. Bądźcie regularnymi gośćmi w bibliotece.
Dostarczaj dziecku różnorodnych materiałów.
Niech w domu będą książki/gazety z wielu dziedzin. Zadbaj by dziecko miało również dostęp do encyklopedii i słowników. Zachęcaj dziecko do korzystania z nich podczas nauki, lub po prostu z ciekawości.
Nadzoruj postępy.
Kiedy śledzisz postępy swojego dziecka jesteś w stanie szybciej i łatwiej pomóc mu w ewentualnych brakach i nadrobieniu zaległości.
Okazuj dziecku entuzjazm.
Chwal swoje dziecko. Będzie to dla niego dodatkową zachętą, aby się starać i rozwijać. Z czasem Twoje dziecko stanie się świetnie przygotowane i opanuje umiejętność płynnego czytania perfekcyjnie.
WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2015/2016
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 ODBĘDZIE SIĘ 1 WRZEŚNIA O GODZINIE 7.50
Z okazji zakończenia roku szkolnego życzymy wszystkim Uczniom i Nauczycielom bezpiecznych i słonecznych wakacji, niezapomnianych wrażeń, interesujących podróży oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
OGŁOSZENIE
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ODBĘDZIE SIĘ W PIĄTEK O 7.45
Wyjątkowi goście w naszej szkole
25 czerwca 2015 roku do naszej szkoły przyjechali Panowie ze Straży
Rybackiej w Grzmięcy Robert Melkowski i Radosław Kamiński.
Spotkanie zorganizowała p.Elżbieta Zabłocka opiekun
Szkółki wędkarskiej,,Linek''w ramach programu,,Z ekologią za pan brat''.
Celem było uświadomienie młodym wędkarzom jakie konsekwencje niesie za sobą kłusownictwo,łowienie ryb w okresach ochronnych(tarło,ikra),zabieranie niewymiarowych ryb itp. oraz jakie konsekwencje wynikają z takiej działalności.
Goście zaprezentowali sprzęt do tropienia kłósowników: lornetki,noktowizory,kamery,łódz z silnikiem spalinowym i wiele innych
akcesoriów usprawniających walkę z przestępczością.
Potrzeba realizacji takiego programu wynika z mojej obserwacji jako nauczyciela i opiekuna koła wędkarskiego. Mimo poprawy świadomości ekologicznej istnieje potrzeba dalszego edukowania w sprawach ekologii i ochrony środowiska oraz spraw związanych z wędkarstwem.
Rozbudzenie wśród dzieci potrzeby kontaktu z przyrodą, wyrabia szacunek dla przyrody i jej piękna. Uczestnictwo w działaniach mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji środowiska zachęca uczniów do aktywnej rekreacji i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas czynnego wypoczynku. Wdrażanie do przestrzegania regulaminu amatorskiego połowu ryb, kształtuje umiejętność zespołowego działania i stwarza warunki do aktywności społecznej, samooceny i samodyscypliny.
Młode pokolenie dzięki właściwej edukacji zapoczątkuje epokę świadomego społeczeństwa.
MAM TALENT
Szkolny konkurs „Mam talent”
Dnia 19.06.2015r. odbył się w naszej szkole konkurs „Mam talent”. Organizatorem konkursu jest Samorząd Uczniowski, a nagrody ufundowała Rada Rodziców. Chętni uczniowie z klas 0 - VI zaprezentowali swoje umiejętności przed całą społecznością szkolną. Były to popisy taneczne, muzyczne, gimnastyczne, recytatorskie oraz rzadko spotykana umiejętność mówienia od tyłu. Mimo lekkiej tremy wszyscy wykonawcy spisali się świetnie, wykazując nieprzeciętny talent. Występy oceniało jury, które miało nie mały problem z wyborem zwycięzcy. Nad całością czuwała pani Agnieszka Beszczyńska- opiekun Samorządu Uczniowskiego.
W kategorii klas 0 - II:
I miejsce: Blanka Kowalewska kl. 0
II miejsce: Anna Marchlewicz kl. I
III miejsce: Aleksandra Szpakowska kl. 0
W kategorii klas III-VI:
I miejsce: Michał Nowiński kl. VI
II miejsce: Alicja Cześnik kl. V
III miejsce: Ewa Pankowska kl. V
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
biwak kl 5
W dniach 19 – 20 czerwca 2015 klasa piąta wraz z wychowawcą Marianem Borowskim przebywała na profesjonalnie zorganizowanym biwaku w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Lipami” w Lidzbarku. Podczas pobytu uczniowie korzystali z wyżywienia i noclegu oraz bogatej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej ośrodka.
Ośrodek „Pod Lipami” to jedna z najlepszych w Polsce placówek organizujących wypoczynek dla dzieci i młodzieży. W swojej ofercie ma basen kryty, boisko ze sztuczną trawą, boisko wielofunkcyjne (kort tenisowy, piłka ręczna, piłka siatkowa), boisko do siatkówki plażowej (3szt.), boisko do beach soccer'a, boisko do hokeja na trawie, boisko do koszykówki ulicznej, 9 torów do minigolfa, zewnętrzne stoły do ping ponga, trampolinę, scenę plenerową, plac zabaw oraz salę multimedialną. Z wszystkich tych atrakcji uczniowie mogli korzystać bez ograniczeń i dodatkowych opłat.
Uczniowie skorzystali także z atrakcji turystycznych oferowanych przez miasto Lidzbark. W czasie pobytu, podczas spaceru, zobaczyli rynek miasta, fontanny. Kolejna atrakcja był bogato urządzony w sprzęt do ćwiczeń i zabawy, park sportowo – rekreacyjny, następnie spacerowali promenadą i plażą.
Niewątpliwą atrakcją było spotkanie, podczas spaceru, z władzami miasta z Panem Burmistrzem Maciejem Sitarkiem na czele. Spotkanie uwieczniono wspólną fotografią.
BIWAK NA POŻGNANIE SZKOŁY
W nagrodę za osiągnięcie wysokiego wyniku na sprawdzianie kompetencji oraz bardzo dobre wyniki w nauce uczniowie klasy 6 zorganizowali biwak.
Uczniowie mieli niepowtarzalną możliwość spędzenia nocy w naszej szkole. Biwak rozpoczął się grillem pod szkolna altaną, następnie uczniowie zorganizowali podchody, podczas których w poszukiwaniu skarbu rozwiązywali skomplikowane zagadki. W długą noc zalazł się czas na grę w siatkówkę, oglądanie filmów, zabawę w chowanego.
Pieniądze na kiełbaski, pizzę, popcorn, słodycze, napoje, śniadanie uczniowie samodzielnie zarobili w ciągu roku szkolnego organizując loterię fantową.
Za organizacje i opiekę podczas biwaku odpowiadała wychowawca klasy Alicja Ziętarska i pani Elżbieta Zabłocka.
WYNIKI KOŃCOWE CAŁOROCZNEGO KONKURSU JAK TO DZIAŁA? 2014/2015
Podczas konkursu JAK TO DZIAŁA? W ciągu całego roku szkolnego uczniowie klas 4 - 6 napisali 13 testów. Test dotyczył innego odcinka programu naukowego, z każdego testu można było zdobyć 10 punktów. Oto wyniki konkursu.
Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
OSOBY NAGRODZONE
MIEJSCE
IMIĘ NAZWISKO
LICZBA ZDOBYTYCH PUNKTÓW
1
Michał Nowiński
113
2
Alicja Cześnik
90
3
Iza Frahs
79
3.
Dominika Marchlewicz
79
OSOWY WYRÓŻNIONE
4
Karolina Gross
65
5
Mikołaj Weręgowski
60
6
Magda Wiercińska
55
7
Dominik Warlikowski
46
8
Ewa Pankowska
45
9
Jakub Wierciński
41
10
Patrycja Dam
40
POZOSTALI UCZESTNICY
4
Dawid wierciński
36
5
Hubert Siedlikowski
30
6
Mateusz Szulc
22
7
Marta Lewandowska
21
8
Kacper Lach
8
9
Elżbieta Otręba
7
Kuba Pilewski
6
10
Kacper Jaworski
6
organizator konkursu: Alicja Ziętarska
Dzień Dziecka
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Wielkim Leźnie zorganizowała 2 czerwca 2015 roku Dzień Dziecka. W ramach integracji zostały zaproszone małe dzieci nie będące jeszcze uczniami wraz z rodzicami. Uczniowie kolejny raz spędzili ten czas bardzo atrakcyjnie, korzystali z wielkiej zjeżdżalni, dmuchanej poduszki i trampoliny. Rodzice zadbali także o to , aby dzieci nie były głodne. Otrzymały gorące kiełbaski, popcorn, lody i napoje. Uczniowie klasy szóstej przygotowali loterię fantową, gdzie każdy los wygrywał. Szczęśliwe i zadowolone dzieci wróciły do domu.
Jak to działa? OSTATNI TEST
Nowe odcinki Jak to działa?
wszystkie odcinki sa na stronie internetowej: http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/jak-to-dziala/wideo
6 czerwca FARBY - OSTATNI test 10 czerwca
Archiwum Aktualności