Przy szkole w Wielkim Leźnie powstał sad, w którym posadzono stare odmiany drzew i krzewów owocowych. Przy obecnym trendzie odwrotu ku ekologii i naturalnym metodom uprawy, taka inicjatywa zasługuje na naśladownictwo.
Do łask powracają stare odmiany drzew owocowych - bardziej odpornych na choroby i szkodniki i wymagających mniej zabiegów uprawowych.
To wszystko wpisuje się w obecny trend odwrotu ku ekologii i naturalnym metodom uprawy, szczególnie w ogrodnictwie amatorskim.
Przy szkole w Wielkim Leźnie powstał sad tradycyjnych odmian drzew i krzewów owocowych. Kształt sadu również pozostał zgodny z tradycją. Wśród posadzonych drzew znalazły się takie odmiany jak szara reneta, kosztela, papierówka, złota reneta, koksa pomarańczowa, grabsztynek i żelaźniak.
Sponsorem był MasterCard, a do projektu zaproszono Fundację Gaja z Łodzi zajmującą się edukacją na rzecz zrównoważonego rozwoju, wójta gminy Brzozie Bogusława Błaszkiewicza, Mieczysława Babalskiego - twórcę gospodarstw ekologicznych w Polsce, który zadeklarował doradztwo w zakresie pielęgnacji i ochrony drzewostanu i kompozycji sadu oraz młodzież ze szkół w Brzoziu i Wielkim Leźnie.
Tak jak obiecał, w poniedziałek 13. XI. 2017r., p. Mieczysław Babalski odwiedził Szkołę Podstawową w Wielkim Leźnie. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy na temat pielęgnacji drzew, potrzeby zakładania tradycyjnych sadów, zdrowego stylu życia. Zasób wiedzy p. Babalskiego na temat staropolskich gatunków drzew owocowych i ekologicznego sposobu odżywiania się to istna kopalnia wiedzy.
autor: Anna Ottka