11 listopada 2018 roku mija 100 lat, od czasu, gdy Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli.
Dnia 8 listopada obchodziliśmy to doniosłe święto w naszej szkole.
Tę patriotyczną i jakże ważną uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Potem pani dyrektor powitała gości i przedstawiła drogę Polaków do wolności. Następnie konferansjerzy Hubert Siedlikowski i Marta Lewandowska oraz uczniowie klasy siódmej: Dagmara Cybulska, Patrycja Narodzonek i Łukasz Otręba przedstawili krótką historię naszego narodu. Wspominali czasy rozbiorów Polski przez trzech zaborców, a także okoliczności odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
Następnym punktem programu były występy naszych uczniów. Jako pierwsza wystąpiła uczennica klasy trzeciej – Blanka Kowalewska, która recytowała wiersz Wandy Chotomskiej pt. „Twój dom”. Następnie mogliśmy podziwiać uczennice klasy piątej Anię Marchlewicz i Weronikę Nowińską. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę pt. „Jak długo na Wawelu”. Uczniowie klasy trzeciej - Arkadiusz Bartkowski i Natalia Domżalska recytowali wiersze o ojczyźnie.
Następnie występowali:
- Uczniowie klasy szóstej, śpiewając piosenkę pt. Piechota”.
- Uczennica klasy drugiej – Agnieszka Kaczmarska, która recytowała wiersz pt. „Jedenasty Listopada”.
- Uczniowie klasy piątej – Weronika Nowińska, Marcin Seroczyński i Wiktor Domżalski - zagrali na fletach utwór „Boże coś Polskę”.
- Wiersz Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka II” recytowali uczniowie klasy piątej: Wiktor Labicki, Wiktor Domżalski, Jakub Uliński, Anna Marchlewicz, Marcin Seroczyński, Paweł Sarnowski.
- Pieśń „Boże coś Polskę” zaśpiewali uczniowie klasy szóstej.
- Wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” zaprezentowali szóstoklasiści.
- Zuzia Pawłowska z klasy siódmej, zaśpiewała piosenkę „Żeby Polska była Polską”.
Po zakończeniu uroczystej akademii, pani dyrektor zaprosiła gości do holu głównego szkoły pod tablicę pamiątkową poświęconą Hugonowi Palmowskiemu. Była z nami w tym dniu pani Klementyna Kamińska, która pamiętała ówczesnego kierownika szkoły
- Życie i działalność Hugona Palmowskiego przedstawili: Konrad Warlikowski, Weronika Nowińska i Marcin Seroczyński:
Hugon Palmowski urodził się w 1895 roku na Warmii. Od 1922 roku był kierownikiem tutejszej szkoły. Wraz z nimi pracowali także nauczyciele: Nowak, Kasprowicz i Kozłowski.
W 1939 roku wybuchła druga wojna światowa. Hitler zapowiedział walkę o zapewnienie Niemcom tzw. „przestrzeni życiowej”. Mordowanie ludności polskiej zaczęło się zatem już w czasie kampanii wrześniowej, zarówno przez wojsko niemieckie, jak i różne formacje policyjne. Dokonywano licznych egzekucji. I tak też stało się z ówczesnym kierownikiem szkoły – Hugonem Palmowskim. Pierwszego września 1939 roku został on wraz z żoną wywieziony pod Warszawę. Po zajęciu terenów polskich przez Niemców, wrócił do Wielkiego Leźna. Jednak już w połowie października 1939 roku został aresztowany przez okupantów za działalność w czasie plebiscytu na Warmii. Więziono go w pobliskim Lidzbarku. Dzięki staraniom tutejszego Niemca – Benki – został zwolniony. Jednakże już 30 października 1939 roku ponownie go aresztowano i starania Benki nie pomogły.
Pierwszego listopada Hugona Palmowskiego przewieziono do więzienia w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie był przetrzymywany wraz z księdzem Ptaszyńskim – proboszczem parafii Boleszyn. Następnego dnia pani Palmowska pojechała odwiedzić męża w areszcie, ale już go nie zastała. Został wywieziony do lasów łąkowskich koło Nowego Miasta Lubawskiego i tam zamordowany przez Niemców. Dokładne miejsce śmierci kierownika Palmowskiego nie jest znane. Hugon Palmowski był kierownikiem tutejszej szkoły przez 17 lat, od roku 1922 do 1939.
Pani dyrektor oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Następnie uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście uczestniczyli w Marszu Niepodległości przez wsie - Wielkie i Małe Leźno. Pod przydrożnymi kapliczkami wszyscy wspólnie modlili się w intencji Ojczyzny.
Na zakończenie panie z Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły wszystkich uczestników Marszu Niepodległości na kawę i pyszne ciasta, które panie upiekły. Dziękujemy za tak serdeczne przyjęcie.
Przygotowanie uroczystości:
opracowanie scenariusza: Anna Stajszczak
oprawa muzyczna – Katarzyna Rosiak
dekoracje – Katarzyna Burzyńska
nagłośnienie - Marian Borowski
współpraca – Marian Borowski
Maria Urbańska
Grażyna Beszczyńska
Opracowała: Anna Stajszczak