• Akademia Bezpiecznego Puchatka 2020/2021

          •  

            Uczniowie klasy I wzięli udział w XII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka.

            Obejmował on tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech strefach: na drodze, w domu, w szkole oraz w internecie. Po przeprowadzeniu zajęć dzieci przystąpiły do testu on-line, który nie sprawił większych trudności.

            Po realizacji Testu Bezpieczeństwa otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający udział w tym programie. Uczniowie otrzymali dyplomy potwierdzające znajomość zasad bezpieczeństwa.

             

            Koordynator programu: Grażyna Beszczyńska

          • Certyfikaty dla naszej szkoły: „Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła 2021” oraz „PROJEKTant edukacji 2021” za innowację z fizyki.

          • W naszej szkole od kilku lat wprowadzane są innowacyjne metody edukacyjne na przedmiotach ścichłych : matematyce i fizyce prowadzonych przez Panią Alicję Ziętarską.

            Innowacja DZIELIMY SIĘ FIZYKĄ została zgłoszona do XI ogólnopolskiego konkursu wydawnictwa Nowa Era „Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”. Nasza szkoła  otrzymała certyfikat „Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła 2021” za promowanie pracy metoda projektu oraz wspieranie młodzieży w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych. Pani Alicja Ziętarska otrzymała certyfikat „PROJEKTant edukacji 2021” za inspirowanie uczniów.

          • Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach i placówkach

          • Małymi krokami wracamy do normalności! Od 4 maja br. do szkoły wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja br. szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.

            Sytuacja epidemiczna na tyle się poprawia, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wracamy do normalnej pracy szkół. Dzięki decyzji rządu stopniowo, przez cały maj, do stacjonarnej pracy będą wracały poszczególne szkoły i placówki. 

            Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej

            • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole. 

            Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.

            • Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.). 
            • Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.

            Kształcenie w szkołach specjalnych i ośrodkach od 4 maja do 30 maja

            • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych na terenie całego kraju wracają do stacjonarnej nauki w szkole, w której działa też świetlica szkolna. 
            • Od 4 do 30 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, a także szkół zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w szkole. O prowadzeniu zajęć w szkole, tak jak dotychczas, decyduje dyrektor szkoły.
            • Od 4 maja br. w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, tak jak do tej pory, będzie możliwość realizacji zajęć w bezpośrednim kontakcie dziecka lub ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia, za zgodą rodziców dzieci i uczniów posiadających odpowiednio orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. 
            • Od 17 maja br. ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze będą pracowały w trybie stacjonarnym.  

            Kształcenie zawodowe i praktyki zawodowe od 4 do 30 maja

            Przez cały maj zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu będą odbywały się na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego mogą zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo. 

            Praktyki zawodowe mogą być realizowane stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia. Zachowano jednocześnie możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii. 

            Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) mogą być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów lub słuchaczy. 

            Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin.

            Turnusy dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, które rozpoczęły się przed 30 maja 2021 r., będą mogły być dokończone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. 

            Kształcenie sportowe od 4 do 30 maja

            W przypadku klas IV-VIII ze szkół: sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego oraz szkół ponadpodstawowych sportowych, szkół ponadpodstawowych mistrzostwa sportowego, oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia realizuje się w miejscu ich prowadzenia lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik.

            Podstawa prawna

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Rozporządzenie zgłoszone do publikacji w Dzienniku Ustaw). 

            Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 r.

            Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji i Nauki

          • Dzień Ziemi

          • Każdego roku w kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie na lekcjach plastyki wykonali prace i stroje o tematyce ekologicznej.

          • Zasady funkcjonowania szkół i placówek od 19 kwietnia

          • Od 19 kwietnia br. do pracy stacjonarnej wracają placówki wychowania przedszkolnego. Dodatkowo możliwe będzie prowadzenie zajęć sportowych w określonych typach szkół. Uczniowie i słuchacze, przystępujący w najbliższej sesji egzaminacyjnej do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, będą mogli uczestniczyć stacjonarnie w zajęciach z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe). Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek zostają przedłużone do 25 kwietnia.

            Placówki wychowania przedszkolnego

            Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

            Zajęcia sportowe w szkołach

            Od poniedziałku, 19 kwietnia 2021 r. będzie możliwość prowadzenia zajęć sportowych realizowanych na podstawie programów szkolenia sportowego w miejscu ich prowadzenia lub zdalnie – wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia sportowego wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik.

            Dotyczy to następujących szkół: podstawowych sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi, oddziałami mistrzostwa sportowego, ponadpodstawowych sportowych, ponadpodstawowych mistrzostwa sportowego, oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych.

            Zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy w kształceniu zawodowym

            Od poniedziałku, 19 kwietnia br. uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji czerwiec-lipiec br., mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych. Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

            Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu dla tych uczniów i słuchaczy mogą być prowadzone (również u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych) w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

            Utrzymane zostały przepisy dotyczące praktyk zawodowych dla uczniów klas i semestrów programowo najwyższych kształcących się w zawodach morskich oraz praktycznej nauki zawodu (zajęć praktycznych i praktyk zawodowych) w szkołach kształcących w zawodzie technik pożarnictwa.

            Praktyki młodocianych pracowników z III klas branżowych szkół I stopnia

            Uczniowie III klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą odbywać zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u danego pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.

            Pozostałe szkoły i placówki

            W pozostałych szkołach i placówkach zostały przedłużone dotychczasowe obostrzenia w funkcjonowaniu do 25 kwietnia br.

            Podstawa prawna:

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

             

            Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji i Nauki

          • Konkurs języka angielskiego

          • Ogłaszamy konkurs języka angielskiego, który odbędzie się w dwóch kategoriach:

            dla klas I-III na najlepszy wiersz lub piosenkę wykonane w języku angielskim;

            dla klas IV-VIII na najlepszą scenkę lub dialog odegrane w języku angielskim.

            Scenkę, dialog, wiersz lub piosenkę należy w całości zaprezentować w języku angielskim, nagrać telefonem i przesłać na adres e-mail paulinadomzalskalezno@wp.pl do 30 kwietnia 2021r.


            Zapraszamy do udziału!

          • Wyniki rekrutacji w klasie pierwszej

          • Aby dokończyć proces rekrutacji rodzice kandydata zakwalifikowanego muszą złożyć potwierdzenie  woli przyjęcia do klasy pierwszej w postaci pisemnego oświadczenia. 

            Oświadczenie można pobrać tu: Oświadczenie woli - rekrutacja 2021

            Oświadczenie należy dostarczyć do szkoły do 16 kwietnia 2021 r.

             

            LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH DO KLASY PIERWSZEJ NA ROK SZKOLNY 2021/2022 W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WIELKIM LEŹNIE

            KLASA I
            1. Kuchyt Kornelia
            2. Kulesza Małgorzata
            3. Kwiatkowski Karol
            4. Łojewska Maja
            5. Miąskowska Zuzanna
            6. Ottka Marcelina
            7. Pilewska Magdalena
            8.  Weręgowska Zofia    
            9.  Węgrzynowska Marta

            10. Wiśniewski Oliwer
            11.Wojda-Pankowska Marta


            Komisja rekrutacyjna:
            Przewodniczący: Anna Ottka
            Członek: Katarzyna Skowrońska
            Członek: Joanna Górzewska

             

          • Radosław Ottka laureatem Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego!

          • Radosław Ottka, uczeń klasy ósmej naszej szkoły, od lat rozwija swoje zainteresowanie językiem angielskim, dużo czyta i rozmawia w tym języku online z ludźmi z całego świata. W Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego Radek pomyślnie przeszedł najpierw etap szkolny oraz powiatowy i zakwalifikował się do wojewódzkiego - finałowego etapu tego prestiżowego konkursu. W konkursie sprawdzana jest nie tylko wiedza językowa, ale także wiadomości z zakresu historii, kultury i geografii krajów anglojęzycznych.

            W finale Radek poradził sobie świetnie - zdobył 94% punktów i tym samym uzyskał tytuł laureata! Tytuł laureata otrzymują uczestnicy etapu finałowego, którzy zdobędą ponad 90% punktów. Radek jest pierwszym laureatem konkursu przedmiotowego w historii szkoły!

            Wielkie gratulacje dla Radka!

            Radek przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem Pani Pauliny Domżalskiej-Pacanowskiej - nauczycielki języka angielskiego.
             

          • Konkurs na najładniejszą ozdobę wielkanocną

          • Już po raz piąty w naszej szkole odbył się konkurs na Najładniejszą ozdobę  wielkanocną. Uczniowie przynieśli piękne, kolorowe prace. Konkurs ma na celu rozwijanie kreatywności uczniów oraz kultywowanie tradycji ludowej.

            Nagrodzeni:

            W kategorii dzieci młodszych: przedszkole i zerówka

            I. Wiktor Czerwiński, Alicja Malinowska - przedszkole

            II. Oliwier Wiśniewski - zerówka

            III. Zuzia Miąskowska, Kornelia Kuchyt, Zofia Weręgowska – zerówka

            Wyróżnienie: Marcelina Ottka – zerówka, Kornelia Bieżuńska – przedszkole.

            W kategorii klas I - III

            1. Wiktoria Czerwińska- kl. III
            2. Karol Cegielski - kl. III,   Lena Luda – kl. I
            3. Maja Bartkowska – kl.II,  Filip Kuchyt – kl. I

            Wyróżnienie: Wojciech Zabłoński – kl. III, Patrycja Dąbrowska – kl. I, Dominik Osicki – kl. II

            W kategorii klas IV – VIII

            1. Oliwia Wiśniewska – kl. IV
            2. Paweł Szpakowski – kl. V, Konrad Warlikowski – kl. VII
            3. Aleksandra Szpakowska – kl. VI, Mateusz Osicki – kl. VI

            Nagrody pocieszenia:

            Maja Kuchyt, Maja Luda, Maja Łajewska, Karolina Przybylska, Karol Szamot, Arkadiusz Ozimkowski, Mikołaj Piotrowski, Robert Kaczmarski, Nikola Zielińska, Mikołaj Bieńkowski, Marta Węgrzynowska, Magdalena Pilewska, Karol Kwiatkowski, Marta Pankowska, Małgorzata Kulesza, Pola Malinowska, Aleksander Przybylski, Mikołaj Mergel,  Lena Kowalewska,

            Każdy uczestnik konkursu otrzyma upominek. Nagrody zostały zakupione z  pieniędzy z Komitetu Rodzicielskiego. Wręczenie nagród nastąpi po powrocie uczniów do szkoły.

            Gratuluję wszystkim uczniom.

            Anna Ottka

          • Michał Marulski - Pierwszy w historii szkoły FINALISTA Kuratoryjnego Konkursu z matematyki.

          • Michał Marulski uzyskał tytuł FINALISTY!!!!!! Tytuł ten nadawany jest przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

            Podczas zmagań w roku szkolnym 2020/2021 Michał bezbłędnie pokonał etap szkolny i rejonowy konkursu, a w ostatnim etapie wojewódzkim uzyskał bardzo wysoki wynik 75%.

            W wieloletniej historii szkoły Michał jest pierwszym finalistą Kuratoryjnego Konkursu przedmiotowego z matematyki.

            Uczeń klasy 8 naszej szkoły włożył wiele pracy w przygotowania do konkursu, poświęcał swój wolny czas na dodatkowe zajęcia z nauczycielem matematyki Alicją Ziętarską oraz na samodzielne rozwiązywanie dodatkowych zadań w domu.

            Gratulujemy Michałowi, jego rodzicom oraz Pani A. Ziętarskiej, która przygotowywała ucznia do konkursu.

          • Wyniki rekrutacji w oddziałach przedszkolnych

          •  

            Aby dokończyć proces rekrutacji rodzice kandydata zakwalifikowanego muszą złożyć potwierdzenie  woli przyjęcia do odziału przedszkolnego w postaci pisemnego oświadczenia. 

            Oświadczenie można pobrać tu: Oświadczenie woli - rekrutacja 2021

            Oświadczenie należy dostarczyć do szkoły do 9 kwietnia 2021 r.

             

            LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH NA ROK SZKOLNY 2021/2022 W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WIELKIM LEŹNIE

             

            ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY 3,4,5-LATKI

            1. Bieżuńska Kornelia
            2. Cichowski Stanisław
            3. Kuchyt Maja
            4. Kulesza Sławomir
            5. Luda Maja
            6. Pilewski Hubert
            7. Świątkowski Stanisław
            8. Zielińska Nikola
            9. Malinowska Kamila
            10. Przybylska Julia
            11. Luda Maria
            12. Truszczyńska Zuzanna
            13. Zabłońska Małgorzata
            14. Gacioch Julia
            15. Sadowski Piotr
            16. Stachurska Anabel
            17. Malinowska Alicja

            ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY 6-LATKI

            1. Bieńkowski Mikołaj
            2. Czerwiński Wiktor
            3. Kaczmarski Robert
            4. Nowiński Hubert
            5. Ozimkowski Arkadiusz
            6. Piotrowski Mikołaj
            7. Przybylska Karolina
            8. Szamot Karol


            Komisja rekrutacyjna:

            Przewodniczący: Anna Ottka

            Członek: Katarzyna Skowrońska

            Członek: Joanna Górzewska

          • Aplikacja STOP COVID ProteGo Safe

          • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy zwraca się z prośbą o zapoznanie się z aplikacją STOP COVID ProteGo Safe, która może stanowić skuteczne narzędzie w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS CoV-2. Aplikacja jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna.

            Materiały dotyczące aplikacji znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/protegosafe

          • Szachowe Powitanie Wiosny

          • 22 marca 2021 r., czworo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w turnieju szachowym, organizowanym przez I LO w Brodnicy. Turniej odbył się na portalu lichess.org, zagrało w nim 28 zawodników.
            Z naszej szkoły zagrali:
            Weronika Piotrowska, kl. V, zajęła 7 miejsce, wygrała 5 partii, 1 zremisowała.
            Radosław Ottka, kl. VIII, zajął 9 miejsce, wygrał 5 partii.
            Dawid Pilewski, kl. V, zajął 13 miejsce, wygrał 4 partie, 1 zremisował.
            Paweł Szpakowski kl. V, zajął 23 miejsce, wygrał 3 partie, 1 zremisował.


            Wszystkim gratulujemy.

          • Zajęcia pt. "Przygody kropelki wody"

          • 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zdalnych zajęciach, dotyczących oszczędzania wody. Zajęcia prowadziła p. Barbara Beszczyńska z Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rudzie. Dziękujemy za przygotowanie wszelkich informacji, zagadek i  doświadczeń.

          • Zajęcia zdalne przeprowadzone przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Rudzie

          • 04 marca 2021 roku, w naszej szkole odbyły się zajęcia zdalne przeprowadzone przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Zajęcia przeprowadziła p. Barbara Beszczyńska.


            Szanujmy lasy, las to tlen!
            Nie wyrzucajmy śmieci w lesie, jeśli zwierzęta je zjedzą – mogą chorować.
            Nie wyrzucajmy szklanych butelek.
            Nie wolno zanieczyszczać gleby poprzez zakopywanie śmieci.
            Nie wolno palić śmieci – dbajmy o czyste powietrze.
            Śmieci segregujemy,
            Oszczędzamy wodę, szanujmy zieleń, dbajmy o zwierzęta.

          • Radosław Ottka laureatem Konkursu przedmiotowego z języka angielskiego!

          • 5 marca 2021 r. Radosław Ottka brał udział w finałowym - wojewódzkim etapie Konkursu przedmiotowego z języka angielskiego. Nasz uczeń poradził sobie bardzo dobrze i według wstępnych wyników zdobył tytuł laureata!

            Gratulujemy!

            Do konkursu Radosława przygotowywała Pani Paulina Domżalska-Pacanowska - nauczyciel języka angielskiego