W poniedziałek 16 maja uczniowie klas starszych naszej szkoły, udali się na wycieczkę do Gdańska. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pomnika Trzech Krzyży, wzniesionego dla uczczenia pomordowanych robotników w roku 1970. Następnie zwiedzaliśmy Europejskie Centrum Solidarności, to jedno z najnowszych, interaktywnych i najciekawszych muzeów Gdańska.
Trasa wycieczki wiodła przez stałą wystawę, gdzie w sposób chronologiczny przedstawione są losy Polski w czasach komunizmu. Zapoznamy się z pierwszymi protestami robotników przeciw władzy komunistycznej w Polsce, szczególnie tymi najważniejszymi, które miały miejsce w Gdańsku, czyli Grudzień 1970 i Sierpień 1980. Nie zabrakło także wielu ciekawych informacji o powstaniu NSZZ “Solidarność”, wprowadzeniu Stanu Wojennego, obradach Okrągłego Stołu, pierwszych wolnych wyborach w Polsce i upadku komunizmu w całym Bloku Socjalistycznym.
Potem autokarem udaliśmy się do Oliwy – niezwykle klimatycznej, starej dzielnicy Gdańska. Po drodze Pani przewodnik opowiadał nam o mijanych miejscach: m.in. Stoczni Gdańskiej, przemysłowej dzielnicy Wrzeszcz oraz Uniwersytecie Gdańskim. W Oliwie zwiedziliśmy Katedrę Oliwską i oczywiście wysłuchaliśmy, niepowtarzalnego koncertu organowego.
Kolejnym etapem było Stare Miasto i zwiedzanie gdańskiej starówki z przewodnikiem min. Dwór Artusa, Ratusz, Żuraw, Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, Długi Targ, Wyspa Spichrzów. Obiad i zakup pamiątek dopełnił atrakcje wycieczki.