• PZO geografia

• PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z GEOGRAFII

1. Ocenianie to dawanie informacji pomagającej w uczeniu się.

2. Pomiarowi i ocenie wiadomości i umiejętności z geografii będzie podlegać:

- ćwiczenia praktyczne (na bieżąco),

- ustne odpowiedzi (z 3 ostatnich lekcji lub z określonej partii materiału),

- aktywność na lekcji (na bieżąco),

- sprawdziany wiadomości i umiejętności,

- kartkówki w różnej formie z 3 ostatnich lekcji,

- znajomość mapy,

- prace domowe,

- prace nieobowiązkowe, np. wystawy, plansze – będące samodzielną uczniowską   propozycją poszerzenia wiadomości – na bieżąco, według potrzeb i możliwości,

- udział w konkursach (szczególne osiągnięcia na szczeblu minimum powiatowym),

- działania na rzecz szkoły związane z tematyką przedmiotu – nagradzane w końcowym efekcie oceną celującą,

- praca i zaangażowanie na zajęciach terenowych – umiejętność czytania mapy, rozpoznawania, nazywania, porównywania, obiektów i zjawisk, rozwiązywanie zadań praktycznych dzięki bezpośredniej obserwacji – według potrzeb i możliwości przewidzianych w planie nauczania.

3. Kryteria oceniania:

Oceny pracy ucznia dokonuje się według skali od 1 do 6.

Wiedzę i umiejętności ucznia klasyfikuje się na poziomach:

• podstawowym - obejmuje on poziom konieczny i podstawowy co łączy się z oceną dopuszczającą (2) lub dostateczną (3),
          • ponadpodstawowym - poziom rozszerzający, dopełniający i wykraczający

co łączy się z oceną dobrą (4), bardzo dobrą (5) i celującą (6).

Szczegółowe wymagania na poszczególne oceny podawane będą na bieżąco. Uwzględnia się w ocenianiu zalecenia dla uczniów z dysfunkcjami.

4. Zasady oceniania:

- Przy odpowiedzi ustnej ocenie podlega przede wszystkim wiedza i umiejętność budowania wypowiedzi zmierzającej do rozwiązania zadań lub sformułowania wniosku, dobór i zakres treści, wyjaśnienie zjawisk i procesów, znajomość terminów i nazw geograficznych, umiejętność wykorzystania mapy, rysunku, przyrządu.

- Na sprawdzianach lub testach poziom wymagań wiedzy i umiejętności przelicza się najczęściej wg przyjętej skali ocen:

Ocena

Punktacja w procentach

Celująca

Powyżej 100% (bezbłędnie wykonane zadania na ocenę bardzo dobrą oraz zadanie dodatkowe)

Bardzo dobra

100 – 90 %

Dobra

89 – 75 %

Dostateczna

74 – 51 %

Dopuszczająca

50 – 30 %

Niedostateczna

29 – 0 %

- Uczeń ma prawo poprawy oceny niezadowalającej go uzyskanej ze sprawdzianu lub kartkówki - w ciągu dwóch tygodni od rozdania prac

- Uczeń ma obowiązek zaliczenia sprawdzianu lub testu w przypadku swojej nieobecności w określonym terminie - w ciągu 2 tygodni od jego przyjścia do szkoły, w terminie ustalonym z nauczycielem. Nauczyciel może wystawić ocenę niedostateczną w przypadku nie zgłoszenia się ucznia.

- Jeśli uczeń zachowuje się niewłaściwie w czasie prac pisemnych, tj. ściąga, odwraca się, rozmawia, nauczyciel może przerwać uczniowi pisanie pracy i wstawić mu ocenę niedostateczną,

- Nie ocenia się ucznia do trzech dni po dłuższej usprawiedliwionej nieobecności w szkole; uczeń zgłasza ten fakt nauczycielowi przed lekcją.

- Prace pisemne – sprawdziany, testy, referaty przechowywane są u nauczyciela do końca roku szkolnego i udostępniane są rodzicom do wglądu.

- Oceny są jawne, obiektywne, systematyczne i uzasadnione.

Ocena śródroczna i roczna uwzględnia oceny cząstkowe wg „wagi” poszczególnych wskaźników osiągnięć uczniów: TESTY, KARTKÓWKI, ODPOWIEDZI USTNE, PRACA NA LEKCJI, PRACE DOM, INNE..

- Przy wystawianiu oceny semestralnej uwzględnia się również postawę ucznia na zajęciach, stosunek do pracy i przedmiotu oraz inne formy aktywności pozalekcyjnej.

- Przy wystawianiu oceny rocznej bierze się pod uwagę ocenę za I semestr.

- O ocenie semestralnej i rocznej nauczyciel informuje ucznia 7 dni przed Radą Pedagogiczną, w przypadku oceny niedostatecznej na 30 dni przed Radą Pedagogiczną.