• Betlejemskie Światło Pokoju

• We wtorek w naszej szkole zagościło Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione przez druhnę Kasię Skowrońską.

Harcerze ze 126DH Knieja  z panem Marianem Borowskim zanieśli światło do kościoła w Boleszynie, by przesłanie pokoju mogło trafić do jak największej liczby ludzi.

• Konkurs “Na tropie zabytków powiatu brodnickiego”

• We wtorek 29 listopada 2022 roku odbył się w Pokrzydowie konkurs historyczno – plastyczny “Na tropie zabytków powiatu brodnickiego”. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Julia Pankowska, Oliwia Wiśniewska i Marcin Uliński zajęła II miejsce, tylko jednym punktem ulegając zwycięzcom. Konkurs podzielony był na trzy części: test wiedzy o kościołach powiatu brodnickiego, praca z mapą i praca plastyczna. Uczniów przygotowali pani Agnieszka Bąkowska i pan Marian Borowski.

• Klasowy Konkurs Recytatorski "Wiersze Jana Brzechwy" - klasa 2

• Znajomość poezji Jana Brzechwy jest podstawą rozwoju umiejętności czytelniczych.”Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się smak przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej”.

„Jan Brzechwa to czarodziej słowa i poeta dziecięcej radości”. Tak mówią o nim inni autorzy. Jego popularność wśród kilku już pokoleń czytelników jest niezwykła. Świadczą o tym nie tylko nakłady wciąż wznawianych książek, ale także setki listów, które autor otrzymał od dzieci. Nie tylko my, ale również nasi rodzice i dziadkowie wiedzą, że nad rzeczką, opodal krzaczka, mieszkała Kaczka Dziwaczka, że na tapczanie siedział leń, a w kącie stała Samochwała i że to wszystko, to są rzeczy niesłychane…” itd.

Cele konkursu:

• poznanie twórczości Jana Brzechwy,

• rozwijanie wyobraźni uczniów,

• rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów,

• rozwijanie umiejętności poprawnej wymowy, właściwej modulacji głosu, jego siły,

• budzenie zainteresowań teatrem,

• rozwijanie pozytywnych cech charakteru, takich jak życzliwość, otwartość, szacunek dla pracy, wysiłku koleżanek i kolegów.

Organizacja konkursu:

1. W konkursie brali udział uczniowie klasy drugiej.

2. Każdy uczestnik konkursu recytował jeden z wierszy Jana Brzechwy.

3. Doboru wierszy dokonywał uczestnik konkursu.

4. Oceny recytacji dokonywała specjalnie wybrana w tym celu komisja.

Przebieg konkursu

1. Powitanie.

2. Przedstawienie komisji nadzorującej i oceniającej przebieg konkursu.Przewodnicząca komisji konkursowej: pani Agnieszka BąkowskaCzłonkowie: pani Maria Urbańska – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, oraz pani Katarzyna Skowrońska – nauczyciel edukacji przedszkolnej.

3. Wprowadzenie do tematu konkursu.

Po zapoznaniu uczestników konkursu z biografią Jana Brzechwy nastąpiły prezentacje wierszy w wykonaniu uczniów z klasy II.

4. Recytacje wierszy.Uczniowie recytowali wiersze a jury oceniało:

• opanowanie pamięciowe,

• dykcję,

• donośność głosu,

• modulację,

• tempo mówienia,

• ogólne wrażenie

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Marta Wojda - Pankowska

II miejsce – Zuzanna Miąskowska

III miejsce – Oliwer Wiśniewski

Wyróżnienie: Małgorzata Kulesza

Na zakończenie konkursu przewodnicząca komisji konkursowej odczytała wyniki oraz wręczyła dyplomy, nagrody książkowe za 1, 2 i 3 miejsce oraz słowniki ortograficzne dla wszystkich uczestników. Nagrody zostały ufundowane przez rodziców uczniów klasy 2 oraz dofinansowane z budżetu Rady Rodziców.

Gratuluję zwycięzcom i serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za udział i tak piękne przygotowanie się do konkursu.

Opracowała: Anna Ottka – wychowawczyni klasy drugiej.