Regulamin rekrutacji
Regulamin przeprowadzania rekrutacji dzieci do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Wielkim Leźnie
§ 1.
1. Niniejszy Regulamin określa procedurę i zasady przeprowadzania rekrutacji dzieci trzyletnich, czteroletnich, pięcioletnich oraz sześcioletnich, do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Brzoziu .
2. Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Obowiązek, ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
§ 2.
Ilekroć w niniejszym Regulaminie jest mowa O:
1) Gminie – należy przez to rozumieć Gminę Brzozie;
2) Wójcie należy przez to rozumieć Wójta Gminy Brzozie;
3) Dyrektorze – należy przez to rozumieć Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie
4) Komisji – należy przez to rozumieć Komisję Rekrutacyjną oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Brzoziu
5) Wielodzietności rodziny – należy przez to rozumieć rodzinę wychowującą troje i/lub więcej dzieci;
6) Samotnym wychowywaniu dziecka – należy przez to rozumieć wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba ze taka osoba wychowuje co najmniej jedno dziecko z jego ojcem;
7) Rodzicu – należy przez to rozumieć rodzica posiadającego pełną władzę rodzicielską, prawnego opiekuna dziecka oraz osoby sprawującej piecze zastępczą nad dzieckiem;
8) Kandydacie – należy przez to rozumieć dziecko objęte rekrutacją do oddziału przedszkolnego;
9) Karcie zgłoszenia – należy przez to rozumieć „Kartę zgłoszenia dziecka do oddziału przedszkolnego” w wersji papierowej;
10. Deklaracji – należy przez to rozumieć „Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego” w wersji papierowej;
11) GOPS – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej;
12) Regulaminie – należy przez to rozumieć Regulamin przeprowadzenia rekrutacji dzieci do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Brzoziu;
Tok postępowania rekrutacyjnego
§ 3.
1. Do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Brzoziu przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze gminy.
2. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego gmina nadal dysponuje wolnymi miejscami w oddziale przedszkolnym, to w postępowaniu uzupełniającym do oddziału przedszkolnego mogą być przyjęci kandydaci spoza obszaru gminy.
3. Postępowanie uzupełniające powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.
4. Do postępowania uzupełniającego stosuje się przepisy niniejszego regulaminu.
5. W przypadku, gdy liczba zgłoszonych kandydatów jest zgodna z liczbą miejsc, przyjęć do przedszkola dokonuje Dyrektor.
6. W przypadku większej liczby zgłoszeń, dyrektor przeprowadza rekrutacje zgodnie z Regulaminem.
7. Zgłoszenia kandydata można dokonać do nie więcej niż trzech wybranych przedszkoli. W karcie należy określić kolejność wybranych przedszkoli, w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych i złożyć ją w oddziale przedszkolnym pierwszego wyboru.
8. Wzór karty zgłoszenia jest określany przez Szkołę.
9. Rodzice dzieci przyjętych do danego oddziału przedszkolnego składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym oddziale, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego. Wzór deklaracji jest określany przez Wójta.
§ 4.
1. Rekrutację do oddziału przedszkolnego na kolejny rok szkolny ogłasza Dyrektor Szkoły w formie pisemnego ogłoszenia.
2. Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1 zawiera termin miejsce składania przez rodziców kart zgłoszenia i deklaracji oraz informację o miejscu udostępnienia regulaminu.
3. Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1 Dyrektor umieszcza:
1) na stronie internetowej Szkoły
2) na tablicy ogłoszeń oddziału przedszkolnego.
§5.
1. W przypadku zgłoszenia w trakcie rekrutacji większej liczby dzieci spełniających warunek, o którym mowa w art. 131 ust.2 Prawo Oświatowe, niż ilość wolnych miejsc w oddziale przedszkolnym, w pierwszym etapie rekrutacji są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria o jednakowej wartości wyrażonej w punktach:
1) wielodzietność rodziny kandydata – 10 pkt;
2) niepełnosprawność kandydata – 10 pkt;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata – 10 pkt;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata – 10 pkt
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata – 10 pkt;
6) samotne wychowanie kandydata w rodzinie – 10 pkt;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą – 10 pkt;
2. Jeżeli po przeprowadzeniu pierwszego etapu rekrutacji oddział przedszkolny nadal dysponuje wolnymi miejscami, komisja przystępuje do drugiego etapu rekrutacji.
3. W drugim etapie rekrutacji bierze się pod uwagę następujące kryteria o różnej wartości wyrażonej w punktach:
1. Zatrudnienie obojga rodziców kandydata do oddziału przedszkolnego na podstawie umowy o pracę, wykonywanie pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej, pobieranie nauki w trybie dziennym, prowadzenie działalności gospodarczej lub prowadzenie gospodarstwa rolnego – 5 pkt
2. uczęszczanie rodzeństwa kandydata do oddziału przedszkolnego, w którym zostaje złożony wniosek – 3 pkt
3. wychowywanie się kandydata w rodzinie objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny – 2 pkt
§ 6.
1. Wymagane dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów, o których mowa w § 5 ust. 1, odpowiednio
1) oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata – oświadczenie rodziców z informacją o ilości dzieci z podaniem roku urodzenia wszystkich dzieci;
2) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( Dz. U z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. Zm.);
3) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka i niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem;
4) dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej( Dz. U. z 2013 r. poz. 135, ze zm.)
2. Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów wskazanych w § 5 ust. 3 określonych przez Dyrektora:
1) Oświadczenie obojga rodziców/opiekunów prawnych dziecka – kandydata o zatrudnieniu lub pobieraniu nauki w systemie dziennym – załącznik nr 1 do uchwały
2) Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego dziecka – kandydata samotnie wychowującego dziecko o zatrudnieniu lub pobieraniu nauki w trybie dziennym – załącznik nr 2 do uchwały
3) Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego dziecka – kandydata o uczęszczaniu rodzeństwa do oddziału przedszkolnego w szkole w której został złożony wniosek – załącznik nr 3 do uchwały
§ 7.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego, zawierające imiona i nazwiska kandydatów, uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia będą znajdowały się w sekretariacie szkoły po zakończeniu rekrutacji.
§ 8.
1. Rodzicom kandydatów nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego służy prawo odwołania się od rozstrzygnięcia Komisji w terminie od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego oddziału przedszkolnego.
2. Komisja sporządza uzasadnienie w ciągu 5 dni od daty wpływu wniosku.
3. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
4. Dyrektor rozpatruje odwołanie, którym mowa w ust. 3, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
Zasady przyjmowania dzieci z listy rezerwowej
§9.
1. W przypadku zwolnienia się miejsca w oddziale przedszkolnym w trakcie roku szkolnego, dyrektor przyjmuje dzieci z listy rezerwowej, wg ilości punktów przyznanych w postępowaniu rekrutacyjnym w grupie, w której zwolniło się miejsce.
2. W przypadku otrzymania jednakowej ilości punktów zostaje powołana komisja odwoławcza w składzie:
1) dyrektor przedszkola
2) przedstawiciele Rady Pedagogicznej
Na wniosek dyrektora w pracach komisji mogą wziąć udział przedstawiciele organu prowadzącego lub Rady Gminy Brzozie.
4. Komisja weryfikuje ponownie otrzymane dokumenty biorąc pod uwagę kryteria zawarte w § 5. W nierozstrzygniętych przypadkach dopuszcza się losowy przydział wolnych miejsc.
5. Z posiedzenia komisji odwoławczej sporządzony zostaje protokół.
Skład i prace komisji
§ 10
1. Dyrektor w drodze zarządzenia powołuje Komisję i wyznacza jej przewodniczącego.
2. W skład komisji wchodzą:
1) Pedagog
2) Nauczyciele jako przedstawiciele Rady Pedagogicznej ( 1-2 osoby)
3. W pracach komisji może, na wniosek Dyrektora uczestniczyć przedstawiciel organu prowadzącego oraz Komisji Oświaty, Ochrony Zdrowia, Kultury i Spraw Społecznych Rady Gminy Brzozie.
4. Do zadań Komisji należy;
1) ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów zakwalifikowanych zawierającej imiona i nazwiska kandydatów, uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia;
2) sporządzenie protokołu z posiedzenia, do którego załącza się listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do placówki.
5. Dokumentacja z rekrutacji przechowywana jest w Szkole Podstawowej.
6. W pracach komisji uczestniczą tylko jej członkowie.