• Zarys szkoły

        • Rys szkoły

           

          Szkoła Podstawowa w Wielkim Leźnie

           

          Istniejący budynek szkoły liczy ponad 100 lat. Pierwsze dokumenty dotyczące szkoły w Leźnie pochodzą z 1896 i 1897 roku. Jednak podczas prac związanych z jej rozbudową w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku natrafiono na datę 1891 r., umieszczoną na belce pod dachem w starej części szkoły. Jest to prawdopodobny rok budowy lub remontu obecnego budynku szkoły, jednak są starsze dokumenty dotyczące szkoły (z 1887r.), które informują o kosztach związanych z utrzymaniem szkoły i nauczycieli oraz o rozbudowie szkoły.

           

          Obecnie szkoła liczy osiem klas oraz dwa oddziały przedszkolne, tzn. 3-4 latki oraz 5-6 latki. W szkole uczy się 60 uczniów w sześciu klasach. Do oddziałów przedszkolnych w obu grupach uczęszcza po 15 dzieci. Oddziały liczą niewielu uczniów, co sprzyja indywidualizacji oraz efektywności nauki.

          Do szkoły uczęszczają dzieci z następujących wsi, które należą do obwodu: Wielkie Leźno, Małe Leźno, Zembrze, Janówko oraz Trepki. Jest kilkoro uczniów i przedszkolaków spoza obwodu szkoły, czyli z Zalesia oraz Boleszyna.

          Do szkoły uczęszcza 90 dzieci, więc szkoła jest niewielka, ale panuje tu rodzinna atmosfera. Bardzo dobrze układa się nam współpraca z rodzicami, a uczniowie nie są anonimowi. Szkoła pełni funkcję kulturalną oraz integracyjną dla mieszkańców okolicznych wsi. Do tradycji przeszły już organizowane w szkole ślubowanie klasy pierwszej, mikołajki, Wigilia – jasełka, bal karnawałowy, Dzień Seniora, Dzień Matki i Ojca, Dzień Dziecka czy festyny. Wszystkie te imprezy gromadzą coraz większą liczbę mieszkańców.

          Szkoła może pochwalić się sukcesami uczniów, którzy reprezentowali szkołę w licznych konkursach kuratoryjnych z języka polskiego i matematyki na szczeblu rejonowym oraz wojewódzkim. Mamy certyfikat „Szkoła z klasą”.

          Uczniowie uczestniczą również w innych konkursach i zawodach, odnosząc sukcesy. Są to m. in. konkurs wiedzy pożarniczej, kangur, tabliczka mnożenia, gminny konkurs ortograficzny klas IV-VI, Gminny konkurs pięknego czytania klas I-III, Rejonowy konkurs szachowy.

          W roku szkolnym 2016/2017 szkoła przystąpiła do projektu „Edukacja poprzez szachy w szkole”.

          Współpracujemy również z organizacjami i  ośrodkami, które służą wsparciem dla uczniów:

          PCK – paczki świąteczne, Rada Rodziców – zwalnianie z opłat  ubezpieczenia ucznia, Fundusz Antyalkoholowy – dofinansowania do wycieczek szkolnych, Parafia  w Boleszynie  - wsparcia okolicznościowe, a na koniec roku szkolnego nagrody dla uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce. Poza tym współpracujemy z takimi organizacjami, jak: Caritas, Górznieńsko – Lidzbarski Park Krajobrazowy, Koło Łowieckie „Ryś”, Młyn Wiedzy, GOPS, Ośrodek Edukacji Ekologicznej Ruda, związek wędkarski, firma „Granna”

          Nasi nauczyciele opracowali historię szkoły wraz ze spisem absolwentów, która od lat cieszy się popularnością w lokalnym środowisku. Jest prowadzona strona internetowa szkoły, gdzie znajdują się aktualności oraz wyżej wspomniana historia.

          Prowadzony jest jednozmianowy system nauki – lekcje rozpoczynają się od godzin rannych, tj. od godz. 750 do 1415.

          Mamy bogato wyposażone klaso-pracownie, z tablicami interaktywnymi w klasach I-VIII, nowymi meblami, z dużą ilością pomocy dydaktycznych. Klasy przystosowane są do wieku, rozwoju i potrzeb ucznia. W szkole jest kuchnia i stołówka, gdzie uczniowie  spożywają posiłki. Do dyspozycji uczniów jest sala gimnastyczna, szatnie oraz prysznice. Lekcje informatyki odbywają się w pracowni komputerowej ze stanowiskami dla każdego ucznia oraz pełnym dostępem do internetu. Dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania w ramach zajęć pozalekcyjnych i kół  przedmiotowych (zajęcia sportowe, koło polonistyczne, kółko matematyczno-przyrodnicze, Klub gier dydaktycznych, czytelnia na holu. Uczniowie mający trudności w nauce objęci są opieką w formie zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z języka polskiego i matematyki, zajęć terapeutycznych, logopedycznych, rewalidacyjnych. Szkoła ma piękne położenie nad jeziorem nieopodal lasów, dzięki temu zajęcia odbywają się także poza budynkiem szkoły. Organizowane są lekcje w terenie, wycieczki krajoznawcze i biwaki ekologiczne oraz wyjazdy na basen. Boisko jest ogrodzone i otoczone zielenią. Do dyspozycji dzieci jest również nowy, atrakcyjny plac zabaw oraz sad owocowy. Zapewniona jest opieka pedagoga szkolnego. Taka pomoc przydaje się w przypadku wystąpienia problemów wychowawczych, emocjonalnych czy w trudnościach w nauce. Prowadzone są zajęcia profilaktyczno – warsztatowe z pedagogiem. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej, zaopatrzonej w lektury dla każdego ucznia. Księgozbiór jest uzupełniany na bieżąco. W szkole uczymy postaw patriotycznych na lekcjach oraz podczas uroczystych apeli z okazji świąt narodowych, np. Święto Niepodległości czy Rocznica Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Poza tym obchodzimy inne uroczystości i zwyczaje ludowe  np. rozpoczęcie roku szkolnego, Dzień Chłopaka, Dzień Nauczyciela, andrzejki, wwalentynki, powitanie wiosny, Mam talent, zakończenie roku szkolnego.