• Program dla rodziców

Program dla Rodziców.

Celem tego programu jest zwiększenie motywacji uczniów do nauki.

Ulotka nr 3

Listopad 2014

Temat 1.: Rola i znaczenie pracy w życiu i rozwoju czlowieka.

Opracowała: mgr Joanna  Górzewska

– pedagog  szkolny

REFLEKSJA NA TEMAT ZNACZENIA PRACY W ŻYCIU CZŁOWIEKA

Praca to jedna z podstawowych form aktywności życiowych człowieka – obok zabawy i nauki. Obejmuje znaczną część życia. Gdyby przyjąć, że człowiek pracuje zawodowo 40 lat, 48 tygodni w roku, 40 godzin tygodniowo – otrzymamy liczbę godzin pracy wynoszącą 76 800! Gdy uwzględnimy pracę pozazawodową, godzin tych będzie znacznie więcej!

Jest wiele powodów, dla których ludzie podejmują pracę. Wśród nich warto wskazać następujące:

praca jest źródłem dochodów, strukturalizuje czas, umożliwia realizację indywidualnych celów, wykorzystanie i rozwój własnych zdolności i umiejętności, zapewnia bezpieczeństwo, zapewnia bezpieczeństwo, daje poczucie sensu życia, poczucie spełniania się. Niektórym wydaje się, że to właśnie wykonywany zawód mówi kim jest jakiś człowiek. Poznając się mówią jaki zawód wykonują. W ten sposób z góry powstaje wyobrażenie o poznawanym człowieku. "Ja jestem śmieciarzem"- ten to na pewno jest brudny i głupi. "Jestem biznesmenem"- to musi być fajny gość! Z góry wiadomo, jak będą układały się relacje miedzy tymi ludźmi. To tak jak z tym eksperymentem, w którym mężczyźni rozmawiali z kobietą przez telefon. Badacze dawali im zdjęcie ładnej/nieładnej rozmówczyni. Okazało się, że ci, którzy rozmawiali z rzekomo brzydkimi kobietami, byli przekonani, iż są one przeciętne pod względem różnych cech osobowości (towarzyskość, poczucie humoru, otwartość itp.) i nie wykazywali chęci spotkania jej twarzą w twarz.

Czym jest więc praca w życiu człowieka?

Praca jest po prostu pracą, sposobem na zarabianie pieniędzy.Liczy się to kim jesteśmy po pracy, a nie w pracy . Należy oddzielić życie zawodowe od prywatnego pamiętając o tym, że "bicie rekordów na budowach" nie ma dla nas większego znaczenia.

Aby pracować, trzeba zdobyć zawód

Zamiłowanie do nauki a cele związane z wynikami i cele związane z nauką.

Wielokrotne badania wykazują, iż dzieci stawiające sobie za cel zdobycie wiedzy i umiejętności lepiej się uczą oraz czerpią większą przyjemność z przyswajania wiedzy w porównaniu z dziećmi, którym bardziej niż na wiedzy zależy na wynikach, dobrych ocenach.
          Dzieci które bardziej skupiają się na zdobywaniu wiedzy niż wynikach :
          -mają lepszą wewnętrzną motywację do nauki,
          -uczą się bardziej aktywnie,
          -przeżywają mniejszy stres,
          -mają szerszy zakres zainteresowań,
          - wykazują większą gotowość by prosić o pomoc, wyjaśnienie.

Możemy pokazać dziecku, że cenimy stawanie się mądrym i zdobywanie wiedzy poprzez :
          a) podkreślanie znaczenia nauki jako celu,
          b) podkreślanie, że zdobycie wiedzy i nowych umiejętności jest ważniejsze niż oceny, (np. zamiast pytania :” Jaką ocenę dostałeś ?”, lepiej zapytać :” Czego dowiedziałeś się dzisiaj w szkole ?” ),
          c) wykorzystywanie błędów w procesie zdobywania wiedzy :
          - tłumaczenie, iż błędy są naturalną częścią procesu nauki,
          - opowiadanie o własnych błędach, które były dla nas dobrą lekcją,
          - pomaganie dziecku w uczeniu się na błędach i ich poprawianiu,

Rodzicu!!!

- praca domowa dla Ciebie

Odpowiedz sobie na pytania!!!

1.Jakie są Twoje doświadczenia związane z pracą?

2.Jakie postawy wobec pracy dostrzegasz w swoim najbliższym otoczeniu?

3.Czy postawy te inspirują Cię do dobrej pracy, czy może rodzą obawy, są źródłem przeżywanego przez Ciebie utrapienia?

4. Czy rozmawiasz ze swoim dzieckiem na temat  jego przyszłości? (wykształcenia).

Zachęcam, byś rozwijał w sobie umiłowanie pracy, które będzie rodziło motywację do poznawania samej pracy i jej przedmiotu. Do poszanowania pracy i odpowiedzialnego jej wykonywania.Do zaangażowania się w wykonywane czynności, dzięki czemu będziesz mógł coraz bardziej stawać się sobą.